Anioł Wolności

W  Szkole Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego: Stowarzyszenie Przyjaciół SP 58 „Dogonić Marzenia”, cała społeczność szkolna, Rada Rodziców, seniorzy z Targówka, mieszkańcy osiedla Wilno
i Targówka Fabrycznego, mamy z Ośrodka dla Uchodźców wspólnie świętowali 100. rocznicę  odzyskania przez Polskę niepodległości biorąc udział w Wieczorku Niepodległościowym „Anioł Wolności” . Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach dużego projektu : „Gajcowanie – czyli anielskie aniołów aniołom śpiewanie” współfinansowanego przez m.st. Warszawa, C.A.L. Fundacja Rodzinna oraz Miejsce Akcji PACA 40. Wieczorek obfitował w momenty pełne wzruszeń.
Zaczął się od symbolicznej dramy, w której Polskę jako nieistniejącą na mapach świata, symbolizowało białe prześcieradło. Uczniowie klasy 7 pokazali w dramie, w jaki sposób Polacy przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie język polski, znajomość literatury, tradycje i obyczaje, muzykę… Swoją grą aktorską, bez słów,  pokazali ducha narodu, którego nazwali Aniołem Wolności. Po dramie uroczyście odśpiewano Hymn Polski. Następnie Ernest z klasy przygotowawczej 7-8 przeczytał wzruszające życzenia dla Polaków z okazji tak ważnego święta, jego wypowiedź uzupełniła prezentacja,  o krajach pogrążonych w konfliktach zbrojnych,  z których wywodzą się nasi uczniowie. Jego życzenia i oraz wspomniana prezentacja wywołały szczere łzy wzruszenia i zadumę.
Raiana z klasy 4 zaśpiewała piosenkę Marka Grechuty „Wolność” potęgując efekt głębokiego zamyślenia publiczności nad tym, jakim jesteśmy szczęśliwym narodem – mającym możliwość wzrastania i rozwijania się w wolnym kraju.

Dalszą część wieczorku należałoby nazwać iście radosną i słyszaną w całej dzielnicy. Uczniowie  klasy III pod czujnym okiem Pani Urszuli Tomalki,  tańcząc brawurowo Poloneza,  podbili serca publiczności.
Po pięknie zatańczony Polonezie do muzyki Wojciecha Kilara,  uczniowie wszystkich klas wraz
z publiczności, ą  co sił w płucach śpiewali  pieśni patriotyczne i piosenki ludowe. Nie zabrakło takich utworów jak: Hymn Szkoły „Moja mała” (klas 4 oraz Wiktoria i Iman z klasy 8), „Przybyli ułani pod okienko” (klasa 5 i klasa 7-8 przygotowawcza), „Czerwone Jagody” (klasa 4-6 przygotowawcza), „Lipka” – wykonana przez klasę I (niekwestionowany faworyt publiczności ), „Wojenko, wojenko”  (klasa 2),” Pierwsza Brygada”.

Całość wydarzenia dopełnił pokaz tańców narodowych dzieci cudzoziemskich uczęszczających
do Szkoły Podstawowej nr 58, który był tak żywiołowy , że poderwał do tańca całą publiczność. Spontanicznie wystąpiły wraz z uczniami Mamy z Ośrodka dla Uchodźców. Należy podkreślić,
że chłopcy z klas  4, 6 i 8 pochodzący z Czeczenii zatańczyli do utworu, którego słowa były niezwykle znaczące:  „Boże pobłogosław (im) w dniu urodzin”.  Po olbrzymich emocjach związanych z kolejnymi występami wieczorek zakończył się symbolicznym zapaleniem 100 świec dla Niepodległej Polski,  poczęstunkiem oraz rozdawaniem słodkich „Aniołów Wolności” przygotowanych przez rodziców uczniów klasy I  a udekorowanych przez cała społeczność szkolną.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wspaniałych uczniów Szkoły Podstawowej nr 58,
ich rodziców, do Rady Rodziców, Uczniowskiego Klubu Sportowego Arcarius, nauczycieli  oraz wszystkich , którzy przyszli z nami świętować!

Niech „Anioł Wolności” czuwa nad nami przez kolejne stulecia!