UKS ARCARIUS

Dlaczego łucznictwo, co ono daje dzieciom i młodzieży?
Przede wszystkim zdecydowanie poprawia:
– samodyscyplinę bo bez niej celne strzelanie jest wręcz niemożliwe.
– koncentrację – gdyż uczy jak skupić się i radzić sobie ze wszystkim dookoła co nas rozprasza podczas oddawania strzału czego następstwem jest łatwiejsza i lepsza umiejętność koncentrowania się w innych dziedzinach życia a co najważniejsze również w nauce. Udział w zawodach, podczas których rozpraszać może bardzo wiele elementów koncentracja jest najważniejsza. Pozwala na zdecydowanie łatwiejsze radzenie sobie w trudnych i stresujących sytuacjach życia codziennego.
– poprawia koordynację – przede wszystkim koordynację ręka-oko co prowadzi do lepszej sprawności w rękach i poprawia centralny układ nerwowy jakże ważny w życiu codziennym młodego człowieka.
– buduje mięśnie i poprawia prawidłową postawę – w szczególności górnych części ciała ponieważ naciągając cięciwę łuku do strzału pracują mięśnie ramion, pleców i barki. Również utrzymanie łuku w takiej pozycji wymaga siły i skupienia a podczas treningów i udziału w zawodach dodatkowo uczestnicy niejednokrotnie pokonują kilka kilometrów co w efekcie poprawia napięcie mięśni, zwiększa wytrzymałość i siłę nóg, wzmacnia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
– pewność siebie, pokonywanie własnych słabości i odkrywanie własnych możliwości – oddanie celnego strzału to rywalizacja z samym sobą, wiele godzin treningów i mozolnej pracy powtarzania kolejnych strzałów, które nie zawsze wychodzą tak jak powinny ale kiedy młody człowiek zaczyna dostrzegać że to co robi ma sens, że po kolejnym oddanym strzale osiągnięcie założonego celu jest coraz bliżej zdecydowanie poprawia to jego poczucie własnej wartości również w życiu codziennym podczas codziennych obowiązków i nauki.
– zmniejszenie stresu i relaks – przyjemność z oddania strzału, patrzenia jak strzała trafia w cel przygotowanie się do strzału wymaga skupienia a co za tym idzie wyciszenia, opanowania własnych emocji i równowagi. Odgłos naciągania cięciwy, patrzenie jak leci strzała a następnie trafia w cel, poczucie jak rozwijają się własne umiejętności – czy może być coś przyjemniejszego i bardziej relaksującego? Do tego udział w zawodach, które niejednokrotnie odbywają się w przepięknym zielonym otoczeniu naszych Polskich lasów i łąk.
Wszystkie powyższe korzyści jakie daje łucznictwo w nieświadomy sposób dla bardzo młodego człowieka pomagają pozytywnie kształtować jego osobowość i charakter.

Zajęcia odbywają się w sali gimnastycznej co drugi czwartek w godzinach 18:30-20:00